Drivelektronik

Vårt sortiment av drivelektronik finns med en rad olika funktioner som enklare on/off-styrningar, varvtalsreglering och positionering
till avancerade servosystem med integrerad drivelektronik och BUS-kommunikation. Vid behov av att kontrollera det mekaniska arbetet en motor ska utföra kan drivelektroniken kopplas till motorn för att omvandla rörelsen till önskad funktion – antingen integrerad i motorn eller som en separat enhet.

 

Klicka här för att komma till produktmenyn.

drivelektronik
separator_grå
varvtalsstyrning

VARVTALSSTYRNINGAR

▶︎ Upp till 200 A
▶︎ Flexibla funktioner
▶︎ Riktning/varvtal med joystick
▶︎ Justerbara parametrar, ex. strömgräns
stegmotorstyrning

STEGMOTORSTYRNINGAR

▶︎ 2-fas och 3-fas
▶︎ Puls och riktning
▶︎ Closed loop (Servo)
▶︎ Integrerad pulsgenerator
servostyrning

SERVOSTYRNINGAR

▶︎Kompakta byggmått
▶︎Integrerad Motion Control
▶︎BUS-kommunikation
▶︎BLDC-motorer, stegmotorer och ytterrotormotorer
motorinbyggdstyrning

MOTORER MED
INBYGGD STYRNING

▶︎Servolösningar upp till 3 kW
▶︎Hög IP-klass
▶︎BUS-kommunikation
▶︎BLDC-motorer, stegmotorer och ytterrotormotorer

TILLVERKARE

LitenLogga_electromen LitenLogga_technosoft          LitenLogga_jvl

LitenLogga_kaleja LitenLogga_leadshine

NYHETER & KUNDCASE

Har du frågor? Hör av dig till oss så hjälper vi dig!

James_Rosell 400x400
James Rosell
Kundsupport
075-242 44 21 075-242 44 21
james.rosell@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik, Motorer, Växlar, Solenoider

Fredrik_Olofsson 400x400
Fredrik Olofsson
Produktområdeschef , Drivelektronik
075-242 44 25 075-242 44 25
fredrik.olofsson@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik

Säljare

Andreas 400x400
Andreas Wederberg
Säljledare
075-242 44 09 075-242 44 09
andreas.wederberg@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik och motorer

Anton 400x400
Anton Sandberg
Kundansvarig säljare
075-242 44 41 075-242 44 41
anton.sandberg@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik och motorer

Eric_Svensson 400x400
Eric Svensson
KAM / Produktchef
075-242 44 13 075-242 44 13
eric.svensson@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik och motorer

Sandra_Gerdin 400x400
Sandra Gerdin
Kundansvarig säljare
075-242 44 29 075-242 44 29
sandra.gerdin@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik och motorer

Philip_Lindqvist 400x400
Philip Lindqvist
Kundansvarig säljare
075-242 44 33 075-242 44 33
philip.lindqvist@oemmotor.se Skicka e-post
Ansvarsområden

Drivelektronik och motorer

Passa på att titta på våra andra produktområden eller klicka här för att komma tillbaka till sidan, Våra produktområden.

separator_grå
Kundsupport

Vår kundsupport svarar på alla typer av frågor.

075 - 242 44 00

Skicka e-post

Chatta med oss